Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The average speed of blood in the artery (diameter = 2mm) during the resting part of heart's cycle is about 30 cm s-1. Density of blood 1.05×103 Kg m-3.  η=2.7×10-3Pa-s

The characteristic of flow is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

laminar

b

turbulent

c

both

d

none

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

diameter d=2mm, density ρ=1.05×103Kgm-3

η=2.7×10-3 and average speed=30cm/s

we can know the characteristic of the flow by reynold's number,

R=vρdη=30×10-2×1.05×103×2×10-22.7×10-3=3038

R>1500 turbulent  flow

Hence the correct answer is turbulent.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring