Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The binding energy of  37Li atom is 6.258×1012J. If atomic masses of electron, proton and neutron are 0.0005 u, 1.0073 u and 1.0086 u, respectively, the actual mass of Li atom is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7.016 u

b

6.899 u

c

7.312 u

d

6.985 u

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 37Li contains, 3p, 4n and 3e. Their sum of masses is

m=[3(1.0073u)+4(1.0086)+3(.0005)]u=7.0578u

Mass corresponding to mass defect is

Δm=E/c2=6.258×1012J/3×108ms12=6.953×1029kg

In atomic unit, we have

Δm=Δm1.66×1027kg/u=6.953×10291.66×1027u=0.0419u

Actual mass of Li is

m=mΔm=(7.05780.0419u)=7.0159u

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring