Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The block of mass 3 kg which is at rest on a surface is pulled horizontally by a force. If the displacement of the block is 15 m in the first 3 s and the surface offers a resistance of 2 N. Find the sequence of steps to calculate the magnitude of applied force 
(a) Note down the values of s, u, t and frictional force
(b) The applied force on the block is the sum of frictional force and net force.
(c) Substitute the values of s, u and t in the equation of motion and solve for ‘a’
(d) Using Newton’s second law of motion, calculate the net force acting on the block

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

a d b c

b

a c b d

c

a c d b

d

a b d c

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given m = 3 kg
S = 15 m, t = 3s, u = 0
Frictional force 
ff=2N.(a)15=0×3+12×a×32a=103ms2
Fnet =ma=3×103=10NFa=Fnet +Ff=10+2=12N(b)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring