Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The capacitor A shown in Fig. has a capacitance C1=3μF . The dielectric filled in it has a breakdown voltage of 40V and it has a resistance of 3MΩ . The capacitor B has a capacitance of C2=2μF and dielectric in it has a resistance of 2MΩ  . Breakdown voltage for B is 50V. The switch is closed at t = 0. The time (in s) at which a capacitor breaks down first will be (Take ln[2]=0.69 , ln(3)=1.1 )
 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 10.74.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The final voltage across A will be 

V1=C2C1+C2=23+2×100=40V

across B it will be

V2=C1C1+C2=60V

Obviously, capacitor B will breakdown first as soon as voltage across it reaches 50 V (at that time voltage across A will be less than 40 V ).

The effective capacitance of the circuit ist=6ln6=10.74s

C=C1C2C1+C2=3×23+2=65μF

The effective resistance is R=3+2=5

 Time constant of the circuit is

τ=RC=6sec

q=q01et/τ

q0=CV=65μF×100V=120μC

q=(120μC)1et/τ

Breakdown of B will take place when Q=2μF×50V=100μC

t=6ln6=10.74s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring