Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The chance that doctors will diagnose a certain disease correctly is 60%. The chance that a patient of the doctor will die by this treatment after correct diagnosis is 40% and the chances of death by wrong diagnosis is 70%. The chance that a patient of the doctor having the particular disease will survive is2K25. Then K=

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let A1 be the event that the Doctor diagnose the disease correctly and A=A¯1
Let E be the event that a potent of the doctor having the particular disease survive by his treatment
PA1=60100,PA2=40100,PEA1 =1PE¯A1=140100=60100 And PEA2=1PE¯A2=170100=30100P(E)=PA1PEA1+PA2PEA2P(E)=6010060100+4010030100=48100=12252K25=1225K=6

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring