Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The coach of a cricket team buys 7 bats and 6 balls for Rs. 3800. Later she buys 3 bats and 5 balls for Rs. 1750. Find the cost of each bat and each ball.


see full answer

High-Paying Jobs That Even AI Can’t Replace — Through JEE/NEET

🎯 Hear from the experts why preparing for JEE/NEET today sets you up for future-proof, high-income careers tomorrow.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The cost of each bat is Rs.800 and the cost of each ball is Rs.80

b

The cost of each bat is Rs.750 and the cost of each ball is Rs.120

c

The cost of each bat is Rs.600 and the cost of each ball is Rs.150

d

The cost of each bat is Rs.500 and the cost of each ball is Rs.50 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let cost of each bat = Rs x
Cost of each ball = Rs. y
According to the question
Price of 7 bat and 6 balls = Rs. 3800
7x+6y=3800
6y = 3800 – 7x
Divide by 6, we get
y= (3800 – 7x)/6………………… (1)
Price of 3 bat and 5 balls =Rs 1750
3x+5y=1750
Put the value of y from equation (1),
3x + ((3800- 7x)/6) = 1750
Multiply by 6 we get,
18x+19000-35x = 10500
-17x=-8500
= -8500-17 = 500
Put the value in equation (1)
y= (3800 – 7×500)/6
y= 300/6
y= 50
Thus, the cost of each bag = Rs 500 and cost of each balls = Rs. 50
Correct option is 4.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon