Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The coach throws a base ball to a player with an initial speed of 20 ms–1 at an angle of 45o with the horizontal. At the moment the ball is thrown, the player is 50 m from coach. The speed and the direction that the player has to run to catch the ball at the same height at which it was released in ms–1 is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5/√2 m/s away from coach

b

5/√2 m/s towards the coach

c

√2/5 m/s towards the coach

d

√2 / 5 m/s away from the coach

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Range  =(20)2(1)10=40m

Time= =2×20×1210=22sec

Distance = 10 m

Hence ν =1022=52m/s towards the coach 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring