Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The coefficient of friction between 4kg and 5kg blocks is 0.2 and between 5kg block and ground is 0.1 respectively. The minimum force required for slipping between 4kg and 5kg block is  n×3N, the value of n is g=10ms-2

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 9.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

minimum force required to move system = 9N

f2=4,  μ2mg=4×0.2×g=8Nf1=μ1mg=9×0.1×g=9N

Let acceleration of 5kg block is a1

5a1=f1+f2

5a1=F17

a1=F175

For relative motion between 4kg and 5kg 

4a18,  4×F1758

F1710

F27N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring