Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The  coercivity of a certain permanent magnet is 4.0×104Am1 . The magnet is placed inside a solenoid 20cm long and having 700 turns and a current is passed in the solenoid to demagnetize it completely. The value of current x A. Then the value of 10 x.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 115.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The coercivity of 4×104Am1 of the permanent magnet implies that a magnetic intensity H=4×104Am1 is required to be applied in opposite direction to diamagnetic the magnet.
Here, n=70020cm=70020×102m=3500 turns /mAs, H=ni Current
i=Hn=4×1043500=11.4311.5A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring