Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The concentration of ethanol in the solution called 86-proof vodka is 6.5 M. If the density of the solution is 0.95gcm3 , the amount fraction of ethanol in vodka is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.152

b

0.252

c

0.304

d

0.205

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For 1 L of vodka, we have n2=6.5mol and V=1000cm3

Mass of solution, m=Vρ=1000cm30.95gcm3=950g

Mass of ethanol, m2=n2M2=(6.5mol)46gmol1=299g

Mass of water m1=mm2=950g299g=651g

Amount of water, n1=m1M1=651g18gmol1=36.167mol

Amount fraction of ethanol, x2=n2n1+n2=6.5(36.167+6.5)=0.152.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring