Q.

The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs. 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs. 300. Represent the situation algebraically:


see full answer

Start JEE / NEET / Foundation preparation at rupees 99/day !!

21% of IItians & 23% of AIIMS delhi doctors are from Sri Chaitanya institute !!
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Question Image

b

Question Image

c

Question Image

d

None of these 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Detailed Solution

Concept:
According to the problem,  the cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes per day
must inevitably be rupees. 160. The price of 4 kg of apples and 2 kg of grapes after a month is 300 rupees. This particular situation needs to be represented algebraically and geometrically.
Suppose the cost of 1 kg of apples is "x" and the cost of 1 kg of grapes is "y". He said the cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes in a day would inevitably be rupees. 160 Therefore, we get Question Image--- (1) .
We  also know that the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is 300 rupees. Therefore,
Question Image--- (2) .
 To find the cost of apples and grapes, you need to solve the simultaneous linear equations shown below.
Question Image--- (3) .
Question Image--- (4) .
Find the point in equation (3) . Therefore, Question Image.
 Question ImageQuestion ImageQuestion Image Find the point in equation (4) . Therefore
Question ImageQuestion ImageQuestion ImageQuestion ImageQuestion Image  Let's graph the simultaneous linear equations using the obtained x-coordinate and y-coordinate
 Question Image So you can see that the two linear equations represent parallel lines. This shows that there isn't a workable answer.
Hence, the correct option is 1.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon