Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5

Q.

The cost of 5 oranges and 3 apples is Rs. 35 and the cost of 2 oranges and 4 apples is Rs. 28. Find the cost of an orange and an apple.


see full answer

Talk to JEE/NEET 2025 Toppers - Learn What Actually Works!

Real Strategies. Real People. Real Success Stories - Just 1 call away
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Orange=Rs. 4, Apple =Rs. 5

b

Orange=Rs. 4, Apple =Rs. 4

c

Orange=Rs. 3, Apple =Rs. 5

d

Orange=Rs. 4, Apple =Rs. 3 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Detailed Solution

Given that, the cost of 5 oranges and 3 apples is Rs 35.
Let cost of an orange be Rs. x and cost of an apple be Rs. y.
Then,
5x+3y=35        … (1)
Also, the cost of 2 oranges and 4 apples is Rs28 then,
2x+4y=28 2(x+2y)=28 2(x+2y)=28 x+2y=14        … (2)
The conventional version of the aforementioned equations (1) and (2) is as follows:
  5x + 3y  35 = 0 . 3 x + 2y  14 = 0 . 4  
On comparing equation (3) and (4) with the standard form
  a 1 x+ b 1 y+ c 1 =0  and a 2 x+ b 2 y+ c 2 =0  :
we get,
  a 1 = 5,   b 1 = 3 and   c 1 = 35 a 2 = 1,  b 2 =2 and   c 2 =14  
 Then,
  a 1 a 2 =  5 1   ,    b 1 b 2  = 3 2 ,   c 1 c 2  =  35 14 a 1 a 2 b 1 b 2 c 1 c 2  
Therefore, using the cross-multiplication approach
Question ImageThen,
Question Image x 3×14 2×35  =  y 35×1 14×5  =  1 5×2 1×3   x - 42 + 70   =  y 35+70  =  1 103   x 28   =  y 35  =  1  7  
   I        II      III    Taking terms, I and III:
  x 28 =  1 7 x= 28 7 x=4  
Taking terms II and III:
  y 35  =  1  7 y= 35 7 y=5  
The cost of an orange is Rs.4 and cost of an apple is Rs.5.
Hence, option (1) is correct.

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon