Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The current I through a rod of a certain metallic oxide is given by I = 0.2 V1/2 , where V is the potential difference cross it. The rod is connected in series with a resistance to a 6 volt battery of negligible internal resistance. What value should the series resistance have so that :
A) the current in the circuit is 0.4 A
B) the power dissipated in the rod is twice that dissipated in the resistance.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5Ω,10Ω

b

10Ω,5Ω

c

5Ω,5Ω

d

10Ω,10Ω

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

(a) Given that I=0.4A

0.4=0.2V11/2V1=4V

V1+V2=6V2=6V1=2V

R=V2/I=2/0.2=5Ω

 (b) Prod =2PR

V1I=2V2IV1=2V21

V1+V2=62V2+V2=6V2=2V and hence V1=4V

I=0.2V11/2 (in the rod) =0.2(4)1/2=0.4

=R=V2/I=2/0.4=5Ω

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring