Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The current in a 90 mH inductor changes with time as i=1.0t26.0t, where i is in amperes and  t is in seconds 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

the magnitude of the induced emf at t=4.0s is 180mV

b

the emf zero at time t=3.0s

c

the magnitude of the induced emf at t=4.0s is 360mV

d

the emf zero at time t=4.0s

answer is A, B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

|ε|=Ldidt=|(90×103)ddt|(1.0t26.0t)

 =(90)|2.0t6.0|,ε is in millivolts (mV) and t in seconds at t=4.0  s,ε=180mV

 If ε=(90)(2t6)=0

 Hence t=3.0s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring