Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The current of a stream runs at 2 kmph. A boat goes 16 km and back to the starting point in 6 hours. The speed of the boat in still water is?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5

b

8

c

9

d

6

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Solution: The  speed of  a stream = 2 kmph

In down stream = (x + 2) kmph

In up stream = (x – 2) kmph

   16(x+2)+16(x2)=6

16[x+2+x2x24]=6

2xx24=616

2xx24=38

16x=3x212=0

3x216x12=0

3x218x+2x12=0

3x(x6)+2(x6)=0

(x6)_(3x+2)=0

x=6

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring