Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The density of ice is 0.921gcm-3 . Calculate the mass of a cubic block of ice which is 76mm on each side. 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

49g

b

4×102g

c

0.04g

d

4×103g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Two molecules of hydrogen and one molecule of oxygen make form the material known as water. It is the most crucial component. It may be found in solid, liquid, and gaseous phases. Mass per volume of a material is a measure of density.

To calculate mass from density, the following formula can be used.

density=massvolume

mass=density×volume

Volume of cube is calculated as;

V=a3

Where a is the side of cube.
Given;density=0.921 gcm-3

a=76 mm=7.6 cm

Therefore, 

m=0.921×(7.6)3=0.921×438.98=4044×102 g.

So, the correct answer is option (B).

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The density of ice is 0.921gcm-3 . Calculate the mass of a cubic block of ice which is 76mm on each side.