Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The density of water at a depth where pressure is 80.0 atm is, given that its density at the surface is 1.03 ×103 kg m–3 (Compressibility of water = 45.8 × 10–11Pa–1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.214 x 103 kg /m3

b

1.034 x 103 kg /m3

c

1.404 x 103 kg /m3

d

2.404 x 103 kg /m3

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

B = 1/K = 1/45.8 × 10–11 = 2.1 x 109
ρ1=ρ1-pB=1.03×1031-80×1052.1×109=1.034 x 103 kg/m3

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The density of water at a depth where pressure is 80.0 atm is, given that its density at the surface is 1.03 ×103 kg m–3 (Compressibility of water = 45.8 × 10–11Pa–1)