Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The diameter of a sphere is 6 cm  . It is melted and drawn into a wire of diameter 2 mm  . What is the length of the wire?


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20m

b

30m

c

44m

d

36m 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that the diameter of a sphere is 6 cm  and the diameter of the wire is 2mm.
We have the following formula,
Volume of sphere = 4 3 ×π× r 3   Volume of cylinder = π× r 2 ×h  
 Radius of the sphere will be 3cm.
The volume of the sphere will be,
4 3 ×π× 3 3  
4×9×π   = 36πc m 3    Radius of the wire will be,
2mm 2 =1mm =0.1cm             10mm=1cm
Volume of wire will be,
= π×0.1×0.1×h   = 0.01πhc m 3                              Volume of sphere = Volume of wire
36π=0.01πh   h= 36 0.01   h = 3600 cm
h = 36 m                    1m=100cm
Thus the length of the wire is 36 m.
Therefore the correct option is 4.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring