Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The diameter of a sphere is measured to be 40 cm. If an error of 0.02 cm is made in it, then find the approximate errors in volume and surface area of the sphere.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50.24 cm3 and 5.024 cm2

b

25.54 cm3 and 7.04 cm2

c

 10.54 cm3 and 3.034 cm2

d

30.28 cm3 and 5.025 cm2 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
Diameter of a sphere d= 40 cm
So, its radius,
r = (d) 2r=402r=20 cm
Error in measuring the diameter = 0.02 cm.
Therefore, the error in radius will half of it.
(Δr) = 0.01 cm
Now, the volume of sphere,
(Δv)  =43πr3
Δv=ddrv×Δr
Δv=43π3r2×(0.01)=50.24 cm3
Now, surface area of sphere
s=4πr2
For approximate error differentiate S with respect to r. Also, multiply with Δr as
Δs=dsdrΔr
Δs=(4×2×πr)ΔrΔs=(8π×20)(0.01)Δs=(1.6π)=5.024 cm2
Option 1 is correct.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring