Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The difference between threshold wavelengths for two metal surfaces A and B having work  function ϕA=9 eV    and  ϕB=4.5 eV   in nm is (Given, hc = 1246 eV-nm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

264

b

138

c

540

d

276

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,  ϕA=9eV  ϕB=45eV
Threshold wavelength of metal surface, A
λA=1242ϕAnm=12429nm  
Similarly,  λB=12424.5   λBλA12404.5=12409
                    
                                = 275.55 – 137.77
                                = 137.78 – 138 nm 
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The difference between threshold wavelengths for two metal surfaces A and B having work  function ϕA=9 eV    and  ϕB=4.5 eV   in nm is (Given, hc = 1246 eV-nm)