Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The diode used in the circuit shown in fig. has a
 

Question Image

constant voltage drop at 0.5 V at all current and a  maximum power rating of 100 milli-watts, What should be the value of the resistor R connected in series  with diode and obtaining maximum current

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

56Ω

b

676Ω

c

20Ω

d

5Ω

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Vp=05V, Maximum power rating  P=100mW=100×103W and source voltage  Vs=15V Now diode resistance RD=Vp2P=(0.5)2100×103=2.5Ω  Current in diode ID=VDRD=0525=02Ω Total resistance in the circuit RT=VsID=1502=75Ω So, resistance .R in circuit =RTRD=7525=5Ω

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring