Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The distance between an electric lamp and a screen is d=1m A convergent lens of focal length  f=21cm is placed between the lamp and the lens such that a sharp image of the lamp filament is formed on the screen.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The positions of the lens from the lamp for which sharp images are formed on the screen are 30 cm and 70 cm

b

The positions of the lens from the lamp for which sharp images are formed on the screen are 35 cm and 65 cm

c

Magnitude of the difference in magnification is 40/21

d

The size of the lamp filament for which there are two sharp images of 4.5 cm and 2 cm, is 3 cm

answer is B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

1100x=1x=121

  x,The distance of object from the lens is 30 cm, 70 cm

m1=7030,m2=3070  |m1m2|=4021

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring