Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The distance between the centres of carbon and oxygen atoms in the carbon  monoxide gas molecule is 1.12 × 10-10m. The distance of centre of mass of the molecule relative to carbon atom is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.48 × 10-10m

b

0.64 × 10-10m

c

0.56 × 10-10m

d

0.36 × 10-10m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let the masses of the carbon and oxygen atoms, m1 and m2, be the same. Let d represent the spacing between the carbon and oxygen atoms' centres.
Let the positions of the carbon atom in x1 and the oxygen atom in x2 be given.
The system's centre of mass can be expressed as follows:

x1=0m, x2=1.12×1010m

m1=12U, m2=16U

xCM=12×0+16×1.12×10-1012+16=6.4×10-11m=0.64×10-10m

Hence the correct answer is 0.64×10-10m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring