Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The driver of a car moving with a speed of 10   ms1 sees a red light ahead, applies brakes and stops after covering 10 m distance. If the same driver would have stopped the car after covering 30 m distance. Within what distance the car can be stopped if travelling with a velocity of  15  ms1 ? Assume the same reaction time and the same deceleration in each case.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20.75 m

b

25 m

c

22.75 m

d

18.75 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If t0 is the reaction time ,then the distance covered during decelerated motion is 1010  t0 

Now, in the first case, 

102=2a(1010t0)......................(i)

Similarly, in the second case,

202=2a(3020t0)......................(ii)

Again, in the third case, 152=2a(x5t0)......................(iii)

Dividing Eq.(ii) by Eq.(i),

202102=3020t01010t0

or 4040t0=3020t0

or 20t0=10

or t0=12s

Dividing Eq (iii) by Eq (i), we get

225100=x15t01010t0

or 94=x15×121010×12

45=4x30

or 4x=75

or x=754m=18.75  m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The driver of a car moving with a speed of 10   ms−1 sees a red light ahead, applies brakes and stops after covering 10 m distance. If the same driver would have stopped the car after covering 30 m distance. Within what distance the car can be stopped if travelling with a velocity of  15  ms−1 ? Assume the same reaction time and the same deceleration in each case.