Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The electric field at a point associated with a light wave is given by E=200[sin(6×1015)t+sin(9×1015)t]Vm1 (Given:h=4.14×1015 eVs). If this light falls on a metal surface having a work function of 2.50eV, the stopping potential is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.27 V

b

3.43 V 

c

1.900 V

d

3.60 V

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, E=200[sin(6×1015)t+sin(9×1015)t] 
Work function,  ϕ=2.5eV
The frequency of e.m. waves =6×10152πHz  and  9×10152πHz
So, energy of one photon will be hυ  and another will be  hυ'
  hυ=4.14×1015×62π×1015eV  =3.95eV hυ'=4.14×1015×92π×1015eV=5.93eV
  
So, K.Emax  hυmax  work function
K.Emax=5.932.50=3.43eV  eV0=3.43eV  V0=3.43V   
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The electric field at a point associated with a light wave is given by E=200[sin(6×1015)t+sin(9×1015)t]Vm−1 (Given:h=4.14×10−15 eVs). If this light falls on a metal surface having a work function of 2.50eV, the stopping potential is