Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The electric field part of an electromagnetic wave in a medium is represented by 

Ex=0, Ey=2.5N/C  cos[(2π×106rad/s)t(π×102rad/m)x]   And Ez=0. Then the wave is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Moving along x direction with frequency 106 Hz and wavelength 200 m

b

Moving along y direction with a frequency 2π×106 Hz and wavelength 200 m.

c

Moving along x direction with frequency 106 Hz and wavelength 100 m

d

Moving along –x direction with frequency 106 Hz and wavelength 200 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Compare the given equation with standard equation, Ey=E0cos(ωtkx)

The wave is travelling along x direction, and

ω=2π×106 rad/s

2πv=2π×106

ν=106Hz

k=π×102 rad/m

 2πλ=π×102 λ=200m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring