Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The electric potential at a point certain distance from a point charge is 600 V and the electric field is 200 NC-1. Which of the following statements will be true? 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The magnitude of the charge is 20×103C

b

The distance of the given point from the charge is 3 m.

c

The potential at a distance of 9 m will be 200 V.

d

The work done by an external agent in moving a point charge of 1 mC from the given point to a point at a distance of 9 m will be 4×104J.

answer is B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

V=14πε0qx=600      .......(i)E=14πε0qx2=200     ........(ii)

From Eq. (i) and Eq. (ii), x = 3 m 

From Eq.(i), q=600×39×109=2×107C

V=14πε0qx=9×109×2×1079=200V

       W=qVV=106(200600)=4×104J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring