Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The electrolysis of acetate solution produces ethane according to reaction:
2CH3COOC2H6(g)+2CO2(g)+2e. The current efficiency of the process is 80%. What volume of gases would be produced at 27°C and 740 torr. if the current of 0.5 amp is passed through the solution for 96.45 min? VC2H6+VCO2=?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.91 L

b

1.365 L

c

6.0 L

d

0.60 L

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

2CH3COONa+2H2OC2H6(g)+2CO2(g)+2NaOH+H2(g)
2×96500C4 moles of gases
0.8×(0.5×96.45×60)Cn gases =?
ngases =0.8×0.5×96.45×60×42×96500=0.04797
 moles of gases =PVRT=740×V760×0.0821×300
V=1.21L; VC2H6+CO2=1.21×0.75=0.91L

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring