Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The electron, in a hydrogen atom, initially in a state of quantum number n1, makes a transition to a state whose excitation energy, with respect to the ground state is 10.2 eV. If the wavelength associated with the photon emitted in this transition is 487.5 nm, find the value of the quantum number, n1 of the electron in its initial state. 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy of an electron in the nth orbit of H-atom,

En=13.6n2eVE1=13.6 eV,  E2=3.4 eV,  E3=1.51 eV,..

Clearly, E2E1=3.4(13.6)=10.2 eV

Thus, the energy state n = 2 has an excitation energy of 10.2 eV with respect to the ground state. Hence the electron is making a transition from state n = n1 to the state n=2, where n1>2.

 Now, En1E2=hcλ=124004875eV=2.55eV

En1=E2+2.55eV=3.4+2.55=0.85eV

 Also, En1=13.6n12eV 13.6n12=0.85

 or n1=13.60.85=16=4

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring