Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The electron in the hydrogen atom jumps from excited state(n = 3) to its ground state (n = 1) and the photns thus emitted irradiate a photosensitive material. If the work function of the material is 5.1 eV, the stopping potential is estimatedto be (the electron in nth state En=13.6n2eV)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12.1 V

b

5.1 V

c

7 V

d

17.2 V

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy released when electron in the atom jumps from excited state (n = 3) to ground state (n=1) is
E=hv=E3=E1=13.63213.612=13.69+13.6=12.1 eV
Therefore, stopping potential eVo=hvϕo=12.15.1
[work function ϕo=5.1 ] =  Vo=7V
Hence the correct answer is option (c).
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring