Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The equation of a wave on a string of linear mass density 0.04 kg m-1 is given by

y=0.02m sin2πt0.04s-x0.50m.

The tension in the string is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12.5 N

b

6.25 N

c

0.5 N

d

4.0 N

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

y=0.02m sin2πt0.04s-x0.50m But y=a sin(ωt-kx)         ω=2π0.04 v=10.04=25Hz          k=2π0.50 λ=0.5 m            velocity, v=vλ=25×0.5 m/s=12.5 m/s

Velocity on a string is given by

            v=Tμ  T=v2×μ=12.52×0.04=6.25N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring