Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The equilibrium constant Kc for the reaction SO2(g)+NO2(g)SO3(g)+NO(g) is 16. If 1 mole of each of all the four gases is taken in 1dm3 vessel, the equilibrium concentration of NO would be :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.6 M

b

0.6 M

c

0.4 M

d

1.4 M

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Q=1<keq  reaction moves forward  i.e.,   SO2 + NO2  SO3 + NO t=0 ;   1          1             1          1 teq.; (1-x)    (1-x)      (1+x)    (1+x) kc=SO3[NO]SO2NO2=16 4=1+x1-xx=0.6 [NO]=1+x=1.6M

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring