Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The equilibrium constant Kc for the reaction SO2(g)+NO2(g)SO3(g)+NO(g) is 16. If 1 mol of each of all the four gases is taken in 1dm3 vessel, the equilibrium concentration of NO would be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.6 M

b

0.6 M

c

0.4 M

d

1.4 M

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

SO2(g)+NO2(g)SO3(g)+NO(g)1molx 1molx 1mol+x 1mol+x

Kc=(1mol+x)2(1molx)2 i.e. 16=1mol+x1molx2

or (1mol+x)=4(1molx) or x=0.6mol

Amount of NO= 1 mol + x = 1.6 mol and Concentration of NO = 1.6 M

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring