Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The external pressure 2 atm is applied on frictionless movable piston, fitted in a vessel containing 100 g of X(l) at 450 K. Now heat is supplied keeping pressure constant till 40 g of 500 K is evaporated to from X (g) at 500 K (boiling point). Calculate change in internal (ΔU) energy in kJ for overall process. Assume vapour of X(l) behaves like an ideal gas.

Question Image

Given : Molar heat capacity of X(l) = 60 J/mole K·

ΔHvaporisation =30kJ/mol;R=8.3J/molK

At weight of X = 20 g/mol.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6670.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Change in internal energy is the sum of work done and heat transferred. Thus,

ΔU=Q+w=nCPmΔT+nΔHvap+w=10020×601000×50+4020×30ΔngRT=15+602×8.3×5001000=66.7kJ6670J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The external pressure 2 atm is applied on frictionless movable piston, fitted in a vessel containing 100 g of X(l) at 450 K. Now heat is supplied keeping pressure constant till 40 g of 500 K is evaporated to from X (g) at 500 K (boiling point). Calculate change in internal (ΔU) energy in kJ for overall process. Assume vapour of X(l) behaves like an ideal gas.Given : Molar heat capacity of X(l) = 60 J/mole K·ΔHvaporisation =30kJ/mol;R=8.3J/mol−KAt weight of X = 20 g/mol.