Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The figure here shows a heavy box sliding freely on fixed smooth very long incline. A smooth rigid wire PQ is fixed to the box as shown. A bead R (of mass 1 kg) attached to a spring of natural length  (3+1)  m  can slide freely along the wire. Initially At the instant shown, the spring is relaxed and oriented perpendicular to the incline while the bead is at rest w.r.t wire.During subsequent motion, the beads comes to rest w.r.t wire when spring has rotated by  300. Taking, g=10m/s2 ,choose the correct alternative(s).
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Maximum displacement of the bead w.r.t wire is (3+1) m.

b

Force constant of the spring is  5(3+1)4N/m .

c

Maximum extension in the spring is 2 m.

d

Normal force on the bead by the wire when the bead is at rest again w.r.t wire is  5(31)4N.

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

From FBD of box shown in Fig.1
 Question Image
Acceleration of box,
a=MgsinθM=gsinθ 
 abox=gsin 
  Relative acceleration due to gravity inside box,
  g'=ga 
 =(gsinθi-gcosθj)gsinθi^
 -gcosθj^
So, relative acceleration due to gravity,
 g'=gcosθ=gcos600=g2=5 ms-2
If we rotate the figure of box for simplicity of analysis, we get Fig. 2. Let natural length of spring is I (initially) and spring constant is k.
 Question Image
Let extension in spring in final position T be x. By sine rule in  ΔRST , we get
 I+xsin1200=Isin300 I+x=3I         x=(31)I=(31)(3+1) x=2m                      ...(i)
Maximum displacement of the bead is equal to
 d = RT = I = (3+1)(given)... (ii)
As, bead comes to rest at T, after release, loss in its potential energy is equal to gain in spring potential energy.
Therefore,  mg'd2=12kx2
       k=mg'dx2=1×5×(3+1)4
   =5(3+1)4N/m                         
[using Eqs. (i) and (ii)]
From FBD of bead in position T as shown Fig.2, in direction perpendicular to the wire, we get
 N+kx2=3 mg'2N=3mg'kx2
 =3×1×55(3+1)4×22
 =5(31)4N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring