Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The flow rate of water from a tap of diameter 1.25 cm is  0.48L/min. The coefficient of viscosity of water is 103Pa s. Then find the Raynold’s number

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 815.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let the speed of the flow be   and the diameter of the tap be d=1.25  cm . The volume of the water flowing out per second is 
Q=v×πd2/4
v=4Q/d2π
We then estimate the Reynolds number to be 
Re=4ρQ/πdη
=4×103kg  m3×Q/(3.14×1.25×102m×103Pas)
=1.019×108m3sQ
Since initially (a) 
Q=0.48L/min=8  cm3/s=8×106m3s1, e obtain,
Re=815

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring