Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The frequency of whistle of an engine appears to be 45thof initial frequency when it crosses a stationary observer. If the velocity of sound is 330 m/s, then the speed of engine will be 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30 m/s

b

330 m/s

c

36.6 m/s 

d

40 m/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

n'=nvv-vs               .....(1)

n"=nvv+vs    ........(2)

From (1) and (2), n'n''=v+vsv-vs       .....(3)

According to question,n'n''=54

vs = ? v = 330 m/s                …………….(4)

From eq. (3) and (4)

54=330+vs330-vs

9vs = 330

 ∴ vs = 36.6 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring