Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The half life of a 1st order reaction is 1 min 40 seconds. Calculate its rate constant (k)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

k=6.9×103min1

b

k=6.9×103s1

c

k=6.9×103s

d

k = 100 s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The half-life of a 1st order reaction is 1min 40 seconds.
Convert minutes into seconds.
1min=60s
t1/2​=1min+40s
t1/2​=60s+40s
t1/2​=100s
k=0.693t1/2​=0.693100s=k=6.9×10−3s-1
The rate constant is k=6.9×10−3s-1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The half life of a 1st order reaction is 1 min 40 seconds. Calculate its rate constant (k)