Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 The image produced by a concave mirror is one quarter the size of the object. If the object is moved b = 5 cm closer to the mirror the image will only be half the size of the object. Find the focal length of the mirror in mm?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 25.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If u1 and  v1are the initial distance of the object and the image from the mirror , then
 v1u1=14      ....(1)1v1+1u1=1f  .....(2)
When object moves towards the mirror a distance b then 
 v2(u1b)=12   ......(3)
And  1v2+1(u1b)=1f   ......(4)
On substitution the values and solving above equations, we get  f=2.5cm
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring