Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The ionisation energies of Lithium and Sodium are 520kJ Mol–1and 495kJ Mol–1 respectively. The energy required to convert all the atoms present in 7mg of Li vapour and 23 mg of sodium vapour to their respective gaseous cations respectively are

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

49.5J; 52J

b

495J; 520J

c

52J; 49.5J

d

520J; 495J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

IE of Li=520Kj/mol

1 mole of gaseous Li requires 520KJ of energy to ionise each atom. 1 mol=6.02×1023atoms

So, 1 atom =16.02 times 1023 mol

520KJ=520000 J=5.2×105 J

1 mol5.2×105 J

=7×10-37 mol5.2×105×10-3 J

=5.2×102 J

=520 J

IE of Na=495KJ/mol

1 mol495KJ energy

=23×10-323 mol495×10-3KJ

=495 J

So, energy required to convert Liand N a to their respective gaseous cations are 520 J and 495 J.

Therefore, Option B is the correct answer. 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring