Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The kinetic energy of a body is 100 J. If the mass is doubled and velocity is tripled, the new kinetic energy will be _____.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1800 J

b

900 J

c

1500 J

d

2000 J

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:
New mass, m'= 2m
New velocity, v'= 3V
Initial kinetic energy, KE= 100 J

To find: 
New Kinetic energy, K.E'

Solution: 
We know that,
KE = 12mv2           ....(1)

KE'= 12m'v'2

KE'= 12(2m)(3v)2

KE'= (2)(3)2 ×12mv2

KE'=2× 9 ×12mv2

KE'=18 KE

KE'=18 ×100= 1800 J

Therefore, the new kinetic energy will be 1800 J.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring