Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let given that, The length of the minute hand of a clock is 14 cm 

We know that, Minute hand complete full circle in 1 hour

Thus, angle swept by minute hand in 1 hour = 3600

Angle swept by minute hand in 1 min = 3600/60 = 60

Angle swept by minute hand in 5 min  = 60 × 5= 300

Let r = 14 cm , θ = 300

Area swept by minute hand  = Area of Sector

θ3600 × πr2

= 300/ 3600× (22/7) × 14 × 14

= 154/3 cm2

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring