Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The length of the potentiometer wire is 4m and its resistance is 8 ohm.  A battery of emf. 2 volt and internal resistance 2 Ω  is connected in series with the wire.   A cell in the secondary circuit gets balanced at 2.5 m length of the wire.  On drawing a current of 0.2 A from the cell, the null point is obtained at 2 m. The internal resistance of the cell will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.5 Ω

b

Ω

c

1.5 Ω

d

Ω

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

E           2.5

(E-Ir)      2

E=28+284×2.5=1 volt

EE-ir=2.52

11-0.2r=2.52

r=1 Ω

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring