Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The magnetic field of a plane electromagnetic wave is given by  B¯=3×108[sin(200π(y+ct))]i^T. Where C=3×108m/s is the speed of light. The corresponding electric field is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

E¯=9sin[200π(y+ct)]k^V/m

b

E¯=106sin[sin(200π)(y+ct)]k^V/m

c

E¯=9sin[200π(y+ct)]k^V/m

d

E¯=3×108[sin(200π(y+ct))]k^V/m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

E0=cB0=9V/m

E×B gives us the direction of propagation of wave. 

Hence the electric field will be along -z-axis.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring