Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The magnitude of the average electric field normally present in the atompshere just above the surface of the Earth is about 150 N/C, directed inward towards the centre of the Earth. This gives the total net surface charge carried by the Earth to be:
 (Given ε0=8.85×1012C2/Nm2,R=6.37×106m ) 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

+670 kC

b

–670 kC

c

+680 kC

d

–680 kC

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

q4πε0R2=150

q=4πε0R2×150=678×103C680 kC

as it is towards earth it must be negative charge. 

 

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The magnitude of the average electric field normally present in the atompshere just above the surface of the Earth is about 150 N/C, directed inward towards the centre of the Earth. This gives the total net surface charge carried by the Earth to be: (Given ε0=8.85×10−12C2/N−m2,R=6.37×106m )