Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The main reaction (unbalanced) in the manufacture of synthetic cryolite for aluminium electrolysis is
HF+Al(OH)3+NaOHNa3AlF6+H2O
Assuming a 96.5% yield of dried, crystallized product, what mass in (kg) of cryolite can be obtained from the reaction of  39.0kgofAl(OH)3
(Atwts:H=1,F=19,O=16,Na=23,Al=27)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 101.325.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The balanced reaction 
6HF+Al(OH)3+3NaOHNa3AlF6+6H2O 
The amount of  Na3AlF6 formed  from 39kg of  Al(OH)3 is 105.0 gm.
Since the yield is 96.5% the amount of cryolite formed is
105×96.5100=101.325

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring