Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The market value of a mutual fund is Rs. 15 crore. The company has divided into 60 lakh units. Find the NAV of each unit. If Sarala invests Rs. 12000 in the fund, how many units will she get?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

25,480  

b

15,400  

c

20,480  

d

25,400 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that,
Market value=15 cr
Company has divided unit= 60 lakh units
So NAV of each unit =150000000/6000000=25
Sarala invest =12000  So she will get= 12000/25
480 units
Hence,we get that NAV is 25 and Sarala will get 480 units.
   Type-   CBSE
Grade-  10
Subject-  Mathematics
Chapter-  Inverse trigonometric function   
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring