Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of a boy is 20 kg and the area of the sole of his foot is 0.01m2. If g=10m/s2, then the pressure exerted on the floor when he is standing on one foot is ______.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2,000 N/m2

b

20,000 N/m2

c

200 N/m2

d

20 N/m2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

We have, Pressure=ForceArea
Mass of a boy, m = 20 kg
Force, F = mg 

=20×10 

= 200N
When the boy is standing on one foot,
The total area of foot, A = 0.01m2
Pressure, P=200 N0.01 m2 = 20,000N/m2
The pressure exerted on the floor when the boy is standing on one foot is 20,000 N/m2.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The mass of a boy is 20 kg and the area of the sole of his foot is 0.01m2. If g=10m/s2, then the pressure exerted on the floor when he is standing on one foot is ______.