Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of a boy is 50 kg on the Earth, then what will be his weight on the Moon?
 (Taking g=10m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30.33 N

b

490 N

c

81.6 N

d

500 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We know the mass of the boy
m=50kg 
First, let's calculate his weight on the earth which is given by:
We= mg
Substituting the values,
we=50×9.8=490N
We know that the gravitational pull of the moon is 6 times weaker than the gravitational pull of the earth. Therefore, the weight of the boy on the moon will be 1/6th of the weight on the earth.

wm=we6

Wm=4906

wm=81.6N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring