Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of a wrestler is 200 kg and the area of the sole of his foot is 0.01 m2. If g = 10m/s2, then what is the pressure(in atm) exerted on the floor when he is standing on one foot. (round off to the nearest integer).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

We have, Pressure=ForceArea
Mass of wrestler, m = 200 kg
Force, F = mg 

=200×10 

= 2000 N
When the wrestler is standing on one foot, the total area of foot, A = 0.01 m2
Pressure, P=2000 N0.01 m2 = 2,00,000 N/m2 = 2,00,000 Pa
Since 1 atm = 101325 Pa

Pressure, Patm = 1.97 atm

So, the pressure exerted on the floor when the wrestler is standing on one foot is approximately 2 atm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring